Gumojilm jilmový

Latinský název: Eucommia ulmoides

Čeleď: gumojilmovité (Eucommiaceae)

Hlavní obsahové látky: Mj. i iridoidní glykosidy. Dále lignany (hydroxypinoresinoly, pinoresinoly, medioresinoly), neolignany, fenoly (astragalin, isoquercetin, quercetin, rutin, coniferol, chlorogenová kyselina), iridoidy (deoxyeucommiol, eucommiol, genipin, geniposid), steroidy (betalin, daucosterol, eucommidiol, kyselina ursolová, betulová).

Léčivé účinky:

Tradiční starodávné léčebné knihy doporučují gumojilm na bolest beder, zad, kolen, kyčlí, osteoporózu, zlepšení paměti a učení, hepatoprotekci, hypertenzi, krvácení mimo menstruaci i v těhotenství. Dle TČM strom posiluje játra i ledviny, zpevňuje šlachy, vazy, klouby a kosti. Udává se, že vynikající čaj z listů gumojilmu snižuje tučnost a podporuje energetický metabolismus.

V TČM je gumojilm považován za důležité bylinné tonikum pro pacienty s onemocněním srdce. Extrakt z kůry je používán do antihypertenzních předpisů. Byl potvrzen jak studiemi na lidech i na zvířatech jeho vasorelaxační účinek (relaxace hladkých svalů cév). Užívání 500- 1000mg 8 týdnů a 3x denně 2 týdny ukázalo snížení krevního tlaku a to jak systolického, tak diastolického. Vasorelaxační účinek je spojen s působením NO a draslíkovými kanály. Dochází k blokování β-adrenergní aktivity. Jiná studie na lidech potvrzuje významné snížení krevního tlaku u vodného extraktu z listů u osob s mírnou hypertenzí. Další výzkum potvrzuje průměrné snížení tlaku o 7,5/3,9 mm Hg u pacientů se střední hypertenzí (okolo 160/100 mm Hg) po užívání 3x denně 1g extraktu gumojilmu 2 týdny. Lignany v listech i kůře jsou hlavními sloučeninami zodpovědné za antihypertenzní účinek, který je srovnatelný. Nedávno byly potvrzeny i antihypertenzní účinky u samičích květů.Gumojilm taktéž prokázal hypolipidemické vlastnosti potlačením biosyntézy cholesterolu a mastných kyselin v játrech.

Kloubní systém

Extrakt z kůry gumojilmu se používá na kontrolu osteoporózy. Iniciuje osteoblasty, zvyšuje osteogenezi, snižuje osteoklasty, tudíž chrání před osteolýzou. Taktéž byly potvrzeny účinky podporující syntézu kolagenu. Zkoušky potvrdily, že celkový extrakt z kůry má větší účinek v prevenci i léčbě osteoporózy oproti jednotlivým izolovaným sloučeninám. Extrakty listů i kůry mají antiosteoporotický i posilující účinek na kosti. Ethanolový extrakt kůry (300mg/kg) prokázal ochranu před snížením kostní hmoty a zhoršením mikroarchitektury trámčité kosti, dále pomohl zachovat strukturální celistvost a biomechanickou kvalitu kosti. Extrakt z listů (495 a 900 mg/kg) taktéž prokázal antiosteoporotický účinek u zvířat. Dále celkové glykosidy semen gumojilmu (100mg/kg) zvýšily hustotu i sílu kosti. Nedávné studie potvrdily příznivý účinek gumojilmu u léčby artrózy (osteoartritidy). 12-týdenní studie na lidech potvrdila bezpečnost a účinnost extraktu kůry gumojilmu (1g/ den ve dvou denních dávkách) při léčbě mírné (střední) artrózy. Další výsledek potvrdil lepší výsledky kombinace gumojilmu s lékem meloxicam oproti meloxicamu samotnému u léčby osteoartritidy a osteonekrózy, kdy gumojilm zesílil jeho účinek. Ethanolový extrakt kůry gumojilmu prokázal protizánětlivé účinky i u revmatoidní artritidy (dávka surové rostliny byl 2,7 g/kg) kdy došlo ke snížení prozánětlivých (IL- 17) a zvýšení protizánětlivých cytokinů (IL-10). Gumojilm je považován za tonikum pro kosti, klouby, vazy, šlachy. Pomáhá u ztuhlosti, bolestivosti, otoku, vymknutí, slabosti. Taktéž se doplňuje u zlomených kostí a natrhnutých tkání.

Antioxidační účinky

Byla potvrzena silná antioxidační aktivita gumojilmu. Zvyšuje hladinu jiných antioxidačních enzymů v krvi, čímž dochází k neutralizaci volných radikálů. Fenoly a flavonoidy významně přispívají k antioxidačním aktivitám. Maximální aktivita byla prokázána u listů, minimální u semen. Aucubin hraje zásadní fotoprotektivní roli v obranném mechanismu proti volným radikálům, vzniklých UV-zářením.

Neuroprotektivum

Gumojilm prokázal ochranný účinek proti odumření nervových buněk zapříčiněné oxidačním stresem. Vykazuje léčebný účinek na neurodegenerativní onemocnění, zahrnující Parkinsonovu nemoc a Alzheimerovu demenci (AD). Kůra prokázala inhibici acetylcholinesterázy a neuroprotektivní aktivitu proti β-amyloidním proteinům (přítomné u AD). U Parkinsonovy nemoci kůra byliny antagonizuje ztrátu neurotransmiterů ve striatu a ulevuje anomáliím v lokomoční aktivitě (schopnost pohybu). Složky byliny jsou účinné i proti neurozánětům. Testována byla kůra i listy.

Antiobezitní aktivita

Extrakty gumojilmu podporují metabolismus lipidů jako cholesterol a triglyceridy. Dochází ke snížení nahromadění tuku v těle, podpoře metabolismu látek a energie. Vodný extrakt z listů přispívá ke snížení tělesné váhy a viscerálního tuku, posílení metabolických funkcí napříč různými orgány, zahrnující zmenšující se produkci ATP v bílé tukové tkáni, urychlení β- oxidace v játrech a zvýšení využití ketolátek a glukózy kosterními svaly. Za výše uvedené účinky zodpovídají látky přítomné v listech - kyseliny geniposidová, chlorogenová a asperulosid aktivující termogenezi v hnědé tukové tkáni.

Hormonální účinky a zlepšení erekce

Byly zdokumentované fytoestrogenní a androgenní účinky gumojilmu. Kůra obsahuje isoflavonoidy s estrogeny napodobujícími účinky, které se váží na lidské estrogenní receptory. Žádný z těchto isoflavonoidů nemá účinky mužských hormonů.

Ethanolový extrakt kůry slabě aktivuje androgenní receptory s vysokou afinitou a produkuje testosteron (v dávce 5-25ng/ml v savčích buňkách). Aplikace 50 ng/ml gumojilmu zvyšuje signály estradiolu, podobným způsobem jako aktivace androgenních receptorů. Podporující účinek na progesteron a cortisol gumojilmem nebyl zaznamenán.

Vodný extrakt gumojilmu (400mg/kg) prokázal zlepšení erektilní funkce u diabetických myší a to zmírněním poškození myelinizovaných nervových vláken a zvýšení exprese enzymu NOS (syntáza oxidu dusnatého) v penisu.

Vodný extrakt z listů dokázal zmírnit oxidační stres, zvýšit produkci NO (oxid dusnatý), aktivovat signální cestu vedoucí k obnovení funkce endotelu, stejně tak posílit osu hypotalamus- hypofýza- pohlavní žlázy, což vedlo ke zlepšení erektilní dysfunkce.

Hypoglykemický účinek

Vodný extrakt z listů i práškový extrakt listů snížil hladinu glukózy v krvi a zvýšil hladinu plasmatického inzulinu a C-peptidu u diabetických zvířecích modelů. Výtažky taktéž zvýšily funkci β-buněk slinivky.

Nežádoucí účinky: Nejsou známy, výjimečně se udává bolest hlavy a závratě.

Žádná akutní toxicita u myší nebyla zjištěna – ani po dávce 6.68g/kg po 14 dnech, což odpovídá 334x vyšší lidské klinické dávce).

Kontraindikace: Rakovina hormonálně závislá.

Interakce: Opatrnost u hypertoniků.

Těhotenství a kojení: Neužívat pro hormonální účinky.

Používaná část léčivé rostliny: kůra

Doporučený léčivý přípravek: tinktura

K zakoupení ve vysoké kvalitě: www.tinktura.eu

Další možnosti užití této léčivé rostliny: odvar