Latinský název: Sambucus nigra
Čeleď: pižmovkovité (Adoxaceae)
Hlavní obsahové látky:
Květy i plody této léčivé rostliny jsou na seznamu oficiálních léčivých přípravků SÚKL
Černý bez květ působí potopudně a močopudně - používáme jej při nachlazení. Díky rutinu má příznivý vliv na cévní stěny. Podává se při nachlazení, zejména horních cest dýchacích – rozpouští hleny, klidní zanícenou sliznici a tím podporuje vykašlávání. Kromě toho má i protikřečový účinek při nemocech močového měchýře a střev. Pozitivně ovlivňuje tvorbu mateřského mléka a kontaktní ekzémy.
Plody černého bezu mají velmi siné protivirové působení. Působí mj. i na koronavirus. Llátky obsažené v plodu černého bezu jsou schopny blokovat průchod viru buněčnou membránou. Jsou také účinné analgetikum při bolestech. Je prokázán i protizánětlivý efekt. Plod používáme pro spolehlivé utlumení bolestivých zánětů periferních nervů (ischias, bolesti páteře, kloubů i při bolestech trojklanného nervu). Při bolestech trojklanného nervu bolesti do tří dnů zcela odezní. Alternativou je tinktura z turanu, turan má o něco rychlejší nástup účinku, ale kratší dobu působení např. při předčasném vysazení tinktury. Plod černého bezu působí jako analgetikum a zároveń protizánětlivě také při bolestech kloubů doprovázejících některá virová onemocnění a působí i na bolest svalů. Navíc plody mají mírné projímavé účinky a mírně snižují krevní tlak. Za syrova jsou plody mírně jedovaté a mohou způsobit zvracení a průjem.
Listy působí antivirově ještě silněji než plody. Obsahují pryskyřice, glykosidy, sambunigrin, sambucin a velké množství vápníku. O listech je také známo, že čistí krev a pokožku. Pomáhají proti akné a proti nepříjemnému tělesnému pachu.
Kůra je nejsilněji působící částí bezu černého - antivirotikum. Působí potopudně a močopudně - používáme jej při respiračních potížích.
Používaná část léčivé rostliny: květ, plod, list, kůra
Doporučený léčivý přípravek: tinktura
K zakoupení ve vysoké kvalitě: www.tinktura.eu
Další možnosti užití této léčivé rostliny: květ, plod - nálev, list, kůra - odvar