Zelený čaj (čajovník čínský, kamelie čínská)

Latinský název: Camellia sinensis syn. Thea sinensis

Čeleď: čajovníkovité (Theaceae)

Hlavní obsahové látky: polyfenoly, flavonoidy, katechiny, taniny, tein

Léčivé účinky:

Obsažené polyfenoly podporují detoxikační činnost, snižují absorbci cholesterolu ze střeva a také snižují jeho syntézu - obecně vedou ke snížení lipidů v plasmě. Antioxidační účinky fenolů přispívají k prevenci nádorů a také kardiovaskulárních nemocí. Zelený čaj snižuje výskyt osteoporózy u žen, snižuje výskyt zubního kazu a zlepšuje kognitivní funkce.

Účinky jednotlivých látek:

Polyfenoly - jsou v zeleném čaji obsaženy ve vysokých koncentracích a díky nim má zelený čaj lehce svíravou chuť. Polyfenoly působí preventivě proti vzniku srdečních onemocnění a rakoviny.

Flavonoidy - jsou rostlinné pigmenty, většina z nich má antioxidační vlastnosti, čímž chrání lidské tělo před antioxidačním stresem.

Katechiny - jsou velmi hojně zastoupeny v zeleném čaji. Nejvýznamnější z nich je epigallokatechin gallát (EGCG), který tvoří 10 - 50 % všech katechinů v zeleném čaji. Jeho význam s přibývajícími studiemi stoupá a ukazuje se že je to významný antioxidant, který je 25 - 100 krát účinnější než vitamin C a E. Nejnovější studie odhalila, že tato látka má velmi významný vliv na zabránění tvorby zhoubných nádorù blokováním enzymu urokinázy, díky kterému se rakovinné buňky mohou rozmnožovat.

Taniny - skupina jednoduchých a složených fenolů. Tyto látky zmírňují žaludeční obtíže a mají uklidňující efekt na centrální nervový systém, čímž působí proti účinkům kofeinu.

Kofein - svoji strukturou je podobný kyselině močové. Kofein odstraňuje únavu a odvodňuje organizmus.

Používaná část léčivé rostliny: listy

Doporučený léčivý přípravek: tinktura

K zakoupení ve vysoké kvalitě: www.tinktura.eu

Další možnosti užití této léčivé rostliny: nálev