Smetánka (pampeliška)

Smetánka lékařská (pampeliška)

Latinský název: Taraxacum officinale

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Hlavní obsahové látky: v textu

Léčivé účinky:

Kořen ovlivňuje snižování cukru v krvi, zejména ve směsi s omanem. Pomáhá při kožních nemocech, podporuje kontrakční a vyprazdňovací schopnost žlučníku a žaludku včetně vylučování žlučových kamenů, podporuje činnost jater a jako amarum působí při zánětu žaludeční sliznice s nedostatkem žaludečních šťáv. Ovlivňuje i zánět močových cest a ledvinové kaménky. Má antibiotické účinky. Odbourává z těla toxiny, působí antirevmaticky a pomáhá při různých degenerativních onemocněních kostí a chrupavek.

Kořeny obsahují především fruktózan inulin - hlavně sbírané zvášť jako droga (až 25%). Terapeuticky cenné látky tvoří však i hořčiny, z nichž je nejvýznamnější taraxcin, taraxacerin, laktupikrin (seskviterpenový lakton, gvajanolid), pentacyklické metylované triterpeny taraxerol a taraxasterol, potom sliz, třísloviny, organické kyseliny, aminokyseliny, steroly sitosterol a stigmasterol, inozit, silice, v mléčné šťávě cerylalkohol, laktucerol, kaučuk, nadzemní části obsahují vitamín C, B2, terpenové alkoholy, xantofyly a karotenoidy. Přítomny jsou i cenné minerální soli. Listy stejně jako kořen obsahují neglykosidické hořčiny /triterpenoidy/ (taraxacin), saponiny, fytosteroly (taraxasterol a homotaraxasterol), sliz, inozit, manit, třísloviny, pryskyřici, kaučuk, silici, triterpenové alkoholy (arnidiol a faradiol), cholin a saponin, kyselinu L-askorbovou a kyselinu křemičitou. V květech se nacházejí i flavonoidy, organické kyseliny, xantin, karotenoidy, trochu silice a jiné látky.

List podporuje kontrakční a vyprazdňovací schopnost žlučníku a žaludku včetně vylučování žlučových kamenů, podporuje činnost jater a jako amarum působí při zánětu žaludeční sliznice s nedostatkem žaludečních šťáv. Ovlivňuje i  zánět močových cest a ledvinové kaménky. Má antibiotické účinky. Odbourává z těla toxinyListy navíc oproti kořenům obsahují vitamín C a kyselinu křemičitou. Působí dobře při chorobách látkové výměny. 

Květ obsahuje zejména flavonoidy, karotenoidy a silice. Používáme na potlačení hnisavých pochodů v hltanu.

Používaná část léčivé rostliny: kořen, listy, květy

Doporučený léčivý přípravek: tinktura

K zakoupení ve vysoké kvalitě: www.tinktura.eu

Další možnosti užití této léčivé rostliny: kořen - odvar, listy a květy - nálev