Rozmarýn lékařský (rozmarýna lékařská)

Latinský název: Rosmarinus officinalis

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Hlavní obsahové látky: v textu

Léčivé účinky:

Rozmarýn pomáhá při fyzické únavě, nervovém vyčerpání a zlepšuje paměť. Zvyšuje tvorbu žluči a trávících enzymů, pomáhá při nadýmání a dalších problémech trávicího traktu. Zlepšuje prokrvení malé pánve, což napomáhá k otěhotnění.

Rozmarýn rozdmýchává náš vnitřní oheň, pomáhá nám nadchnout se a uskutečňovat naše vize. Ale zároveň slouží jako regulace tohoto procesu, abychom samým nadšením "neshořeli" a uchovali si jasnou hlavu. Vrací náš život do našich rukou, pomáhá nám udělat první kroky. Vrací radost, živost a pomáhá při sklíčenosti a vyčerpání.

Droga obsahuje silici (1,5-2,5%), která se skládá především z cineolu (30%), kafru, borneolu (dle ČsL 4 musí obsahovat min. 10% volného i vázaného borneolu), bornylacetátu (octan bornylu), pinenu, kampfenu a limonenu. Obsahuje i třísloviny (10%), flavonoidy (hlavně glykozidy luteolin a apigenin), alkaloidy, organické kyseliny (z polyfenolových například kávovou a chlorogenovou, z triterpenů (triterpenoidů) ursolovou, oleanolovou a amirin), sloučeniny kyseliny karnozové, kyselé saponiny, fytoncidní látky a hořčinu ne zcela známého složení. Terapeuticky významná je hlavně silice.

Používaná část léčivé rostliny: nať

Doporučený léčivý přípravek: tinktura

K zakoupení ve vysoké kvalitě: www.tinktura.eu

Další možnosti užití této léčivé rostliny: