Kopřiva

Kopřiva dvoudomá

Latinský název: Urtica dioica

Čeleď: kopřivovité (Urticaceae)

Hlavní obsahové látky: v textu

Léčivé účinky:

Kopřiva list nebo nať má díky velkému obsahu minerálních a stopových prvků celkově tonizující účinky, působí také močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Zlepšuje látkovou výměnu a je používána pro tzv. čištění krve. Podává se při revmatismu, nemocech ledvin a také při cukrovce. Kopřiva se osvědčila i při chudokrevnosti. Listy kopřivy obsahují chlorofyl, 15 % minerálních látek (hořčík, křemík), karotenoidy, flavonoidyorganické kyseliny, aminy jako serotonin, histamin, acetylcholin, sacharidy, vitaminy, aminokyseliny, třísloviny, fytoncidy, glukokininy a další látky. Obsahuje i malé množství kyseliny šťavelové. Chlorofyl aktivuje celý organismus. Bylina působí velmi široce: antianemikum, antisklerotikum, kardiotonikum, antidiabetikum, působí protiprůjmově, antivirově, podporuje činnost slinivky, žlučníku, vaječníků, působí antirevmaticky, močopudně, prokrvuje vnitřní orgány, aktivuje tvorbu enzymů, může pomoci při léčbě bronchiálního astmatu.

Kopřiva kořen má díky velkému obsahu minerálních a stopových prvků celkově tonizující účinky, působí také močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Zlepšuje látkovou výměnu a je používána pro tzv. čištění krve. Kořeny však nemají tak široké uplatnění jako listy, protože neobsahují chlorofyl a vícero dalších látk, které se nacházejí jen v zelených částech rostliny. Výhodou ovšem může být menší možnost alergické reakce na podzemní část, než je tomu u  části nadzemní. Droga má prokázaný močopudný účinek. Močopudné působení drogy - vyvolané flavonoidy, kyselinou glykolovou a glycerolovou - se projevuje zvýšeným vylučováním chloridů a močoviny. Proto se rostlina doporučuje při chronických ledvinových chorobách se sníženým vylučováním, zánětech močových cest, urolitiáze, také při chorobách spojených se zvýšenou tvorbou močoviny, případně kyseliny močové. Experimentálně byly v kořenech zjištěny látky, které zabraňují adenomatóznímu zvětšení prostaty (při jejím zánětu nebo stařecké hypertrofii). Podávání tinktury z kořenu můžeme zamezit vypadávání vlasů.

Plody kopřivy obsahují až 30 % mastného oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové, dále vitamin E a slizy. Tinktura slouží jako tonikum a pro obklady při kožních a revmatických potížích.

Používaná část léčivé rostliny: listy nebo nať, kořeny a semena

Doporučený léčivý přípravek: tinktura

K zakoupení ve vysoké kvalitě: www.tinktura.eu

Další možnosti užití této léčivé rostliny: listy a nať nálev, kořeny a semena odvar